Siekiant geriau pritaikyti svetainės turinį bei informaciją apie mūsų paslaugas ir specialius pasiūlymus, šioje svetainėje naudojami slapukai (cookies), kuriuos Jūs galite bet kada išjungti, keisdami savo naršyklės nuostatas.

Tarptautiniai čempionatai

Tarptautiniame šefų konkurse „San Pellegrino Young Chef“ sublizgėjusios lietuvės patiekalą komisija prilygino meno kūriniui

Tarptautiniame jaunojo šefo konkurse, kuriame susirenka jaunieji virtuvės talentai iš viso pasaulio, mūsų šaliai atstovavo Jonita Šeščilaitė. Iki pergalės jai pritrūko visai nedaug, tačiau mergina nenusimena – ji įgijo daug patirties, o konkurso teisėjai negailėjo liaupsių jos patiekalui, įkvėptam skaudžios jos močiutės istorijos.

Šiemet paraiškas dalyvauti konkurse pateikė daugiau nei 2,4 tūkst. jaunųjų šefų iš viso pasaulio. Todėl tarp devynių laimingųjų konkurso dalyvių atsidūrė ir praėjusių metų Lietuvos jaunojo šefo konkurso laimėtoja bei Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijai priklausanti J. Šeščilaitė negalėjo patikėti savo sėkme. Konkursui ji ruošėsi kelis mėnesius, o jos mentoriumi tapo šefas Justinas Kapkovičius.
Spalio 9 dieną Maskvoje pasibaigusiame konkurso regioniniame finale Jonita gamino patiekalą, kurį sukurti įkvėpė močiutės pasakojimai apie okupuotos Lietuvos kaimą, maisto trūkumą ir pačių augintus produktus. „Močiutė sakė, kad žmonės su tinklais gaudydavo balandžius ir juos kepdavo. Žinoma, tais laikais valgyti balandžius buvo gėda, bet trūko maisto, todėl žmonės darė viską, kad išsiverstų. Be to, taip nuo lesimo apsaugodavo kviečių laukus“, – sako J. Šeščilaitė, konkurse gaminusi 3 būdais paruoštą balandį, patiektą su įvairiomis sezoninėmis lietuviškomis daržovėmis. „Juk anksčiau taip žmonės ir darydavo – prisirinkdavo rudenį daržovių, kad galėtų visą žiemą jas valgyti“, – pasakoja ji.
Šįkart Fortūna buvo palankesnė jaunajam šefui iš Maskvos Vitalijui Savelevui (globojamam vienų žymiausių Rusijoje virtuvės šefų, brolių dvynių Ivano ir Sergejaus Berezuckių - jų valdomas restoranas „Twins Garden“ 2019-ųjų geriausių pasaulio restoranų sąraše puikuojasi net 19-oje vietoje), kuris tapo regioninio finalo nugalėtoju ir vyks į didįjį konkurso finalą Milane. Tačiau Jonita džiaugiasi, kad nors ir nevyks į Italiją, ji buvo viena iš trijų rimčiausių pretendenčių nuskinti pergalę.
„Viskas turi pradžią ir pabaigą. Taip pat ir konkursas. Atidavę visas jėgas, iškelta galva grįžtame į Lietuvą. Šį kartą ne nugalėtojais, kurie keliaus į Milaną, bet nugalėtojais, kurie parodė vieną iš trijų geriausių rezultatų šiame pusfinalyje“, – taip savo socialiniame tinkle rašė ir auklėtinės pasiekimu besidžiaugiantis šefas J. Kapkovičius.
„Paskelbus laimėtoją ir teikiant apdovanojimą, komisijos nariai priėjo pasikalbėti ir pasveikinti visų dalyvių. Vienas teisėjų atskleidė, kad aršiausia kova vyko būtent tarp nugalėjusio Rusijos atstovo, suomių šefo ir manęs“, – portalui LRT.lt pasakojo J. Šeščilaitė. Teisėjai gyrė ir merginos idėją, ir patiekalo išvaizdą. „Sulaukiau komplimentų, kad mano patiekalas priminė kone meno kūrinį. Teisėjų žodžiai ir toks jų įvertinimas man buvo labai malonus“, – patikino jaunoji šefė.
Mergina pasakojo, kad pasiruošimas konkursui buvo puiki proga dar labiau patobulėti, išmokti ir sužinoti daugiau naujų dalykų, įgyti patirties. „Be to, jau pats dalyvavimas konkurse labai daug davė, tai buvo savotiškas postūmis išeiti iš komforto zonos. Konkursas puiki proga pasitikrinti, kiek esi prisitaikęs dirbti su tuo, ką turi, ir pan.“, – pasakojo J. Šeščilaitė. Konkurso tikslas, anot jos, ne tik patikrinti jaunųjų šefų gebėjimus, maisto ruošimo techniką ar pan., bet ir kūrybiškumą, idėjas. „Galbūt idėja net ir buvo vienas svarbiausių konkurso sudedamųjų dalių. Tarkime, šį finalą laimėjęs šefas patiekalą gamino iš paties augintų grybų. Juos jis augina ant citrinos žievelės, todėl grybai įgyja naujų skonių. Jis pademonstravo, kaip savo užaugintus produktus galima panaudoti profesionalioje virtuvėje, atskleisti jų skonius“, – įspūdžiais dalijosi šefė iš Lietuvos.
Kulinarija ji susidomėjo dar mokydamasi mokykloje, tačiau dėl tuo metu dar vyravusių stereotipų, jog virėjo profesija neperspektyvi, Jonita pasirinko studijuoti Dailės akademijoje. „Rašydama bakalauro darbą, vis galvodavau apie kulinariją ir maisto gamybą. Norėjau pamatyti, kaip atrodo profesionali virtuvė, kaip ten vyksta darbas. Į kulinariją įsitraukiau mažais žingsneliais: pirmiausia įsidarbinau picerijoje, po to nusprendžiau kreiptis į mokymosi centrą, kur vyko kulinarijos kursai. Praktiką atlikau pas šefą J. Kapkovičių, po jos ir likau dirbti su juo“, – apie sukauptą patirtį pasakojo Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos narė.
Stažuotis Jonita buvo išvykusi į Prancūziją, kur krūvis buvo išties nemenkas, – būdavo dienų, kai tekdavo dirbti po 16 valandų. „Kai dirbau Prancūzijoje, Michelino žvaigždutę turinčiame restorane, pastebėjau, kad žmonės ten apsilanko ne šiaip pavalgyti, o veikiau paragauti ir patirti. Kol kas Lietuvoje klientai dažniau ateina tiesiog skaniai pavalgyti. Žinoma, jau ir pas mus yra restoranų, kurių tikslas padovanoti patirtis, tačiau dažniau klientai kol kas nori tiesiog skaniai pavalgyti, atsižvelgia į porcijos dydį ir dažniausiai renkasi ganėtinai tradicinius patiekalus“, – palygina virtuvės šefė. Anot jos, kulinarija nėra vien tik maisto gaminimas, tai daug kūrybos reikalaujanti profesija, savotiškas menas.
Autorius: Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt

 10 svarbių faktai apie šį vis daugiau svorio gastronomijos pasaulyje įgaunantį konkursą bei šių metų jo dalyvę lietuvę.

Jaunas konkursas jauniems šefams. Šiais metais „S.Pellegrino Young Chef“ konkursas organizuojamas ketvirtąjį kartą. Jame gali dalyvauti jauni (iki 30-ies metų) šefai iš viso pasaulio, turintys ne mažiau, kaip 2 metų darbo patirtį restoranų versle. Pirmasis žingsnis – dalyviai siunčia paraiškas konkurso organizatoriams (jų šiemet buvo beveik pusketvirto tūkstančio) ir būtent atsižvelgiant į jas atrenkami dalyviai kiekvienam iš 12-os po visą pasaulį išsibarsčiusių regioninių konkursų. Juose dalyviai varžosi gamindami savo kūrybos patiekalus, o kiekvieno jų laimėtojas keliauja į pasaulinį finalą.
Nuo dailės iki kulinarijos. Šiais metais konkurso organizatoriai regioniniame „S. Pellegrino Young Chef“ konkurse pakvietė dalyvauti lietuvę Jonitą Šeščilaitę, kuri į Maskvą vyksta kartu su savo mentoriumi, žinomu šefu Justinu Kapkovičiumi. Jonita yra baigusi Vilniaus dailės akademiją, tačiau ilgainiui nutarė skirti savo karjerą kulinarijai – pradėjusi nuo darbų picerijoje, baigusi virėjų kursus, ilgainiui ji ėmė dirbti kartu su dabartiniu savo mentoriumi J.Kapkovičiumi, kurio vadovaujamo restorano virtuvėje ir įgavo daugiausia patirties.
Dėl konkurso paliko perspektyvų darbą. Pastaruosius trejetą mėnesių J.Šeščilaitė stažavosi 1 „Michelin“ žvaigždutę turinčiame restorane Prancūzijoje. Nors merginai buvo siūloma likti toliau darbuotis šioje vietoje, sužinojusi, kad pateko į jaunųjų šefų pasaulinį konkursą, ji nutarė šio pasiūlymo atsisakyti ir visą savo laiką skirti pasiruošimui.
Patiekalas iš močiutės pasakojimų. Maskvoje vyksiančiame regioniniame finale jaunoji šefė lietuvė prisistatys gamindama patiekalą, kurį sukurti ją įkvėpė močiutės pasakojimai apie okupuotos Lietuvos kaimą, maisto trūkumą ir pačių augintus produktus. Šefės patiekalas bus trimis būdais ruoštas balandis, kurį lydės kitos sezoninės lietuviškos gėrybės, kuriomis senais laikais žmonės sugebėdavo prasimaitinti šaltąjį sezoną – burokėliai, kopūstai ir pan. „Mano močiutė yra pasakojusi apie savo vaikystę, maisto trūkumą, pačių augintas daržoves ir balandžių medžioklę. Jos prisiminimai ir paskatino patiekalui pasirinkti ingredientus, kurie buvo prieinami pokario metais“, – pasakojo šefė.
Eurazijos etape dominuoja rusai. „S.Pellegrino Young Chef“ Eurazijos regiono finale su Lietuvos atstove rungsis dar 8 jaunieji šefai iš Estijos, Suomijos ir Rusijos. Tarp jų, be J.Šeščilaitės, dalyvaus dar dvi moterys – Naira Sosedova ir Julia Karpova iš Rusijos. Lietuviai jau turi patirties. J.Šeščilaitė bus jau trečioji lietuvė, dalyvausianti „S.Pellegrino Young Chef“ konkurse – 2016-aisiais jėgas jame išbandė Lietuvos šefai Ignas Višinskas ir Justinas Misius. Tiesa, tąsyk į konkurso finalą lietuviams patekti nepavyko.
Treniruočių tikslas – tilpti į laiką. Jaunieji konkurso dalyviai savo kūrybos patiekalui pagaminti ir patiekti komisijai turės griežtai apibrėžtą laiką – ne ilgiau kaip 5 valandas. Pasak J.Šeščilaitės, būtent tai tapo svarbiausiu iššūkiu dar Vilniuje treniruojantis prieš konkursą. Jaunosios šefės patiekalas sudėtingas ir savo paruošimu, ir kompozicija. Dalyvių mentoriai jų globotiniams gaminant konkursinius patiekalus, galės būti virtuvėje ir pagelbėti patarimais, tačiau ne daugiau.
Didžiąją dalį produktų skraidinosi patys. Atrodytų, jog Rusija – milžiniška šalis, kur galima gauti visko, tačiau paaiškėjo, jog su nemaža dalimi lietuviams reikalingų ingredientų gali kilti sunkumų. Tad norėdami apsisaugoti nuo nemalonių staigmenų, J.Šeščilaitė ir jos mentorius J.Kapkovičius į Maskvą skraidinosi daugelį jiems reikalingų ingredientų: balandžius, geltonuosius burokėlius, geltekles, prireikė ir vieno gaminimui reikalingo įrenginio, kurio rusai negalėjo pažadėti.
Lėkštės ir dekoracijos – rankų darbo. Konkurso komisija dalyvius ir jų patiekalus vertins atsižvelgdami į daugybę aspektų, vienas jų – kūrybiškas ir stilistiškai įtaigus patiekalo patiekimas. Į Maskvą dalyvė iš Lietuvos skraidinosi specialias keramikės gamintas autorines lėkštes, J.Šeščilaitė savo rankomis gamino patiekimui reikalingus akcentus – beržo žieve dengtus padėkliukus bei dekoratyvius šalia lėkščių atsidursiančius tinklelius, kaip aliuziją į balandžių gaudymą.
Regioninio etapo finišas – jau trečiadienį. Maskvoje šefės lietuvės laukia itin įtemptos dienos – pagrindine jų taps antradienis, kai bus gaminamas patiekalas ir komisija jį vertins. Nugalėtojas bus paskelbtas trečiadienio, spalio 9-osios, vakarą vyksiančioje iškilmingoje Gala vakarienėje Maskvos Didžiajame teatre.

Autorius: Jurga Vaičiūtė, 15min.lt
Daugiau skaitykite: čia.

SUSISIEKIME

LIETUVOS VYRIAUSIŲJŲ VIRĖJŲ IR KONDITERIŲ ASOCIACIJA

P. d. 2453, LT-09008 Vilnius
Mob. tel. +370 615 67405
El. paštas: vadybininke@lrvvk.lt arba info@lrvvk.lt

Log in

create an account