Siekiant geriau pritaikyti svetainės turinį bei informaciją apie mūsų paslaugas ir specialius pasiūlymus, šioje svetainėje naudojami slapukai (cookies), kuriuos Jūs galite bet kada išjungti, keisdami savo naršyklės nuostatas.

Kita veikla

Iki 20 proc. Lietuvos restoranų svečių pirmenybę teikia augaliniam maistui

Mitybos specialistai patvirtina, jog mėsa nėra privaloma, siekiant užtikrinti visavertę mitybą. Jai būtinas pakankamas kiekis visaverčių baltymų, kurie gaunami derinant ir augalinius produktus.

Atsisakiusiems mėsos ir kitų gyvūninės kilmės produktų tai daryti vis paprasčiau – laisvėjant karantinui, vis daugiau galimybių priimti svečius sulaukiantys restoranai į meniu įtraukia įvairių veganiškų ir vegatariškų patiekalų bei išbando rinkoje atsirandančias naujoves. Lietuvos vyriausiųjų virėjų ir konditerių tarybos narių skaičiavimu, nuo 5 iki 20 proc. restoranų svečių šiuo metu renkasi patiekalus be mėsos.

Baltymų koncentruotų produktų būtina valgyti bent du kartus per dieną

„Apie tai, kad šalies gyventojai valgo per mažai daržovių, grūdų, kitų augalinių produktų, sveikatos ir mitybos specialistai kalba jau seniai. Tai viena iš priežasčių, kodėl ir Lietuvoje daugėja prioritetą teikiančių augaliniams produktams, mažinančių ar atsisakančių mėsos ar net visų gyvūninės kilmės produktų. Ar ši tendencija yra gera, ar bloga? Atsakymas priklauso nuo to, kaip elgiasi atsisakiusieji mėsos: ar pilnai peržiūri savo racioną, įtraukdami į jį daugiau augalinių baltymų, daržovių, grūdų, kitų augalinių produktų, ar nedaro nieko, tik išmeta iš raciono dalį produktų. Antruoju atveju ilgai laukti neigiamų pasekmių sveikatai netenka laukti“, – sako dietistė, knygų apie sveiką mitybą autorė Vaida Kurpienė.

Pasak jos, tam, kad išlaikyti gerą sveikatą, būtina bent du kartus per dieną valgyti baltymų koncentruotų produktų. „Visiškai atsisakius gyvūninės kilmės produktų, gauti reikiamą kiekį visaverčių baltymų sunkiau nei tuomet, kai atsisakoma tik mėsos. Gyvūninės kilmės baltymai, esantys, pavyzdžiui, pieno produktuose, yra labiau koncentruoti nei augalinės kilmės baltymai. Vis tik ir veganai, derindami ankštinius ir grūdinius produktus bei valgydami jų pakankamą kiekį, gali organizmą aprūpinti reikiamais visaverčiais baltymais. Tuo labiau, kad rinktis šiuo metu tikrai yra iš ko – tiek parduotuvėse, tiek kavinėse, restoranuose auga augalinio maisto pasiūla“, – sako Vaida Kurpienė.

Meniu pasiūlymus vegetarams ir veganams diktuoja gamta

„Dar iki pandemijos mačiau, kad šalia pagrindinio turiu turėti vaganišką meniu. Tarp degustacinių vakarienių svečių visada būdavo tokių, kurie prašydavo tik veganiškų patiekalų. Jų skaičius siekdavo iki 10 proc. ir tai palyginus nemažai, nes dar prieš kelis metus jų tebuvo keli procentai“, – sako sostinėje įkurto istorinės Lietuvos virtuvės restorano „Ertlio namas" šefas ir vadovas Tomas Rimydis. Kurdamas meniu, jis visada žiūri, ką tuo metu siūlo gamta. „Mūsų veganiškų, vegetariškų patiekalų pagrindas – grūdai, daržovės. Ruošdamiesi vėl priimti svečius, į naujausią meniu įtraukėme patiekalus su smidrais, svogūnų laiškais ir kitomis vėlyvo pavasario gėrybėmis, pavyzdžiui, rugšynių sriubą", – sako T. Rimydis, prieš vėl, praėjusį savaitgalį, atverdamas restorano duris išbandęs ir augaliniam meniu tinkamą naujieną – plėšytas avižas. Su jomis šefas sukūrė du patiekalus – plėšytų avižų ir agurkų suktinius su rabarbarais ir čili „teryaki" padažu bei salotos su pavasarinėmis daržovėmis. 

„Jau kokius penkis metus į restoranų meniu periodiškai įtraukiame vegetariškų patiekalų. Nors pardavimai nėra dideli, būtinai bent po vieną patiekalą iš daržovių, be mėsos, turime ir dienos meniu. Per šiuos metus jau turime ir labai ryškų favoritą tarp vegetarų – tai gruzdintuvėje paniruotas portalbelo grybas su šviežių daržovių salotomis, bulvių koše ir mėlynojo sūrio padažu“, – dalinasi restoranų tinklo „Fortas“ virtuvei vadovaujantis šefas Arūnas Stoškus. Pasak jo, šiuo metu sparčiai auga augalinių produktų pasiūla, o didžiausią paklausą jis pastebi tarp jaunimo, kuris domisi tuo, ką valgo. Pakviestas išbandyti plėšytas avižas, jis gamino takus bei jau yra suplanavęs į meniu įtraukti patiekalą su rinkoje naujais augaliniais produktais.

Veganiškų patiekalų įtraukimas į degustacinį meniu pasiteisina

„Tarp komplekse gyvenančių ir besigydančių svečių nuolat pasitaiko tokių, kurie atsisako mėsos ir dairosi augalinių alternatyvų. Veganiškus, vegetariškus patiekalus įtraukiame į degustacinį meniu ir tai labai pasiteisina – net viską valgantys ir atsargiai vertinantys tokius pasiūlymus, paragauja ir įsitikina, kad jie tokie pat skanūs ir maistingi, kaip ir patiekalai su mėsa ar žuvimi“, – sako Birštone, veikiančio sveikatingumo ir poilsio komplekso „Vytautas Mineral SPA" restorano vadovas Darius Dabrovolskas. Jis su komanda svarsto galimybę restorane turėti ir visiškai atskirą stalą su augalinio, sveikatai palankaus maisto pasiūlymais svečiams, kurių vienas galėtų būti BBQ plėšytos avižos su baklažanais, porais, moliūgų humusu, tofu sūriu ir miso padažu.

Vilniuje įsikūrusio viešbučio „Courtyard Vilnius City Center“ restorano virtuvei vadovaujantis šefas Jevgenij Volkov sako, kad anksčiau, kai buvo galima laisvai organizuoti didelius renginius, iš 100 svečių 15-20 prašydavo vegetariškų, veganiškų patiekalų. Jiems kavos pertraukėlių metu šefas su komanda siūlydavo įvairius užkandžius su sūriais, vaisiais, uogomis, daržovėmis. Dabar, pagal lauko terasoje pietaujančiųjų ir aplinkinių ofiso darbuotojų užsakymus, J. Volkov skaičiuoja, kad šiuo metu taip pat apie 20 proc. jų pirmenybę teikia vegetariškiems ar veganiškiems patiekalams, kurių vienas populiariausių – šiltas užkandis su smidrais ir riešutais. Išbandydamas plėšytas avižas, šiame patiekale jomis šefas pakeitė riešutus.

SUSISIEKIME

LIETUVOS VYRIAUSIŲJŲ VIRĖJŲ IR KONDITERIŲ ASOCIACIJA

P. d. 2453, LT-09008 Vilnius
Mob. tel. +370 615 67405
El. paštas: vadybininke@lrvvk.lt arba info@lrvvk.lt

Log in

create an account