Siekiant geriau pritaikyti svetainės turinį bei informaciją apie mūsų paslaugas ir specialius pasiūlymus, šioje svetainėje naudojami slapukai (cookies), kuriuos Jūs galite bet kada išjungti, keisdami savo naršyklės nuostatas.

Nacionalinė šefų rinktinė

Lietuvos šefai iš pasaulio kulinarijos olimpiados parsivežė auksą, sidabrą ir bronzą!

Kulinarijos srityje Lietuva gali didžiuotis ne tik užsieniečių pamėgtais šaltibarščiais. Nacionalinė šefų rinktinė spalio pabaigoje Erfurte, Vokietijoje, visam pasauliui įrodė, kad lietuviai neatsilieka nuo pasaulinių kulinarinių tendencijų ir yra tokie pat stiprūs kaip italai ar skandinavai. 13-os šefų Nacionalinė komanda į Lietuvą parvežė du bronzos medalius, Regioninė komanda iškovojo auksą, o individualų rungtyje pelnytas sidabras.

Lietuviai ruoštis olimpiadai pradėjo dar 2015 metais. Komanda turėjo ne tik susipažinti, susidirbti, bet ir iki smulkmenų išdailinti meniu, kurį įgyvendino olimpiadoje. Prieš pusę metų pradėta ruošti ir ART stalo valgoma Venecijos karnavalo herojaus skulptūra, kurią sudarė virš  keleto tūkstančių detalių.Nacionalinė šefų rinktinė dalyvavo dviejose rungtyse: ART stalo rungtis, kurioje buvo pristatomi šaltieji užkandžiai, vieno kąsnio užkandžiai bei desertai ir valgoma skulptūra bei vienoje didžiausių ir sudėtingiausių olimpiados rungčių – Nacionalinių komandų karštosios virtuvės ringas. Šioje rungtyje šeši šefai per šešias valandas turėjo pagaminti 330 porcijų – po 110 porcijų užkandžio (menkė su šukutėmis pagardinta menkės putėsiais, baklažanų tyre, daržovių variacijomis, kalendros ikrais, „beurre blanc“ padažu), karšto patiekalo (kepta jautienos filė su kepenėlių dešrele, salierų musu, daržovėmis, sūrio-bulvių kroketu, „Demi Glace“ padažu) ir deserto (traškus ekleras su obuolių kremu, ožkos pieno sūreliu, alaus karamele, džiovintų juodųjų serbentų ledais). Dar trys valandos buvo skirtos patiekalus sudėti į lėkštes ir patiekti. Patiekalai buvo patiekiami oficialaus Olimpiados rėmėjo RAK Porcelain lėkštėse (šią kompaniją Lietuvoje atstovauja UAB „Sangaida“). Abiejose rungtyse lietuviai iškovojo bronzos medalius.

Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija į olimpiadą siuntė ir Regioninę komandą, kuri ART stalo rungtyje pelnė aukso medalius. Savo kulinarinius šedevrus regioninė komanda pateikė itin originaliose SERAX „Perfect imperfection“ kolekcijos lėkštėse. Komandą sudarė patyrusios virtuvės meistrės: kapitonė Aldona Gečienė, šefės Honorata Lyndo, Liucija Makovska, konditerės Vaida Valikonytė ir Valerija Livanova, šefai-asistentai Laurynas Bužinskas ir Ričardas Leckas. Šių metų auksas buvo įteiktas dvylikai regioninių komandų, o surikiavus pagal balus paaiškėjo, kad Lietuvos atstovės iškovojo trečiąją „Winner Cup“ vietą. Regioninė komanda dalyvavo trečią kartą. Pirmąsyk ji užėmė ketvirtąją vietą, o antrą – laimėjo bronzą.

Taip pat individualų, meninio sūrio raižymo, rungtyje Lietuvai atstovavusi Vita Brūzgienė iškovojo sidabro medalį. V.Brūzgienė iš lietuviško 35 kg sūrio išraižė laikrodį, kurio rodykles buvo galima sukinėti. Perpus mažiau svėrė greta sukomponuoti ornamentų drožinėjimo pavyzdžiai. Nieko panašaus pasaulio kulinarijos olimpiadoje išvysti nebuvo įmanoma, nes dauguma meistrų rinkosi 10 ar 15 kilogramų svorio objektus.

Nacionalinių komandų rungtyje dalyvavo 30 šalių komandos. Nacionalinės komandos kapitonas, šefas Tomas Rimydis prisipažįsta, kad net ir pelniusi bronzos medalius lietuvių komanda dar turi kur augti ir tobulėti. „Mes labai koncentravomės į precizišką patiekalo pateikimą ir greitą patiekimą, o štai Singapūro komanda su patiekimu vėlavo apie pusvalandį. Ir jie vis tiek laimėjo auksą, nes jų patiekalų skonis buvo įspūdingas,“ – sako komandos kapitonas. T.Rimydžiui pritaria ir kiti komandos nariai, savo didžiausia klaida įvardydami baimę imtis pačių sudėtingiausių technikų. „Bijojome nespėti paserviruoti lėkščių, todėl atsisakėme kai kurių patiekalo elementų. Dalyvaudami pirmą kartą nežinojome, kad galime šiek tiek vėluoti, nes vis tiek daugiau nei 50% vertinimo lemia patiekalo sudėtingumas ir skonis,“ – prisipažįsta komandos narys šefas Darius Dabrovolskas.

Pasaulio kulinarijos olimpiados auksą pelnė singapūriečiai. Jie surinko daugiausiai taškų bendroje visų olimpiados rungčių įskaitoje. Ši pergalė įrodo, kad kulinarijos pasaulyje atsiranda naujos tendencijos ir mados. Azijos šalys vis tvirčiau žengia į lyderių pozicijas ir žavi pasaulį netikėtais skonių deriniais, itin ryškiais kiekvieno patiekalo elemento skoniais, naujais prieskoniais. Tiesa, lėkštėse vis dar nenugalimai karaliauja minimalizmas, itin mažos porcijos. Naujausia tendencija kulinarijoje – atsakingas vartojimas, aplinkosauga ir inovacijos.  Ne vienoje rungtyje auksą pelnę švedai pristatė ir teisėjus sužavėjo 3D printeriu spausdintą valgomą skulptūrą, kurioje pavaizduota globalinį atšilimą kenčianti Žemės planeta. Visi švedų ART stalo užkandžiai bei desertai buvo patiekti ant perdirbtų medžiagų.

Jau daugiau nei nei šimtą metų vykstančioje pasaulio kulinarijos olimpiadoje „IKA/Culinary Olympics“ šiemet varžėsi virš 2000 stipriausių virtuvės profesionalų iš 59 pasaulio šalių. Pirmoji olimpiada įvyko dar 1900 metais Frankfurte prie Maino, ir, išskyrus Antrojo Pasaulinio karo laikotarpį, organizuojama kas ketverius metus. Kulinarijos olimpiadoje, kaip ir sporto olimpiadoje, varžomasi ir medaliai gaunami įvairiose rungtyse. Olimpiadoje Lietuvos Nacionalinė komanda šįmet dalyvavo pirmą kartą ir buvo vienintelė Baltijos šalių atstovė. Nuo pat olimpiados pradžios dalyvaujantys norvegai ar suomiai gauna valstybės finansavimą – apie pusę milijono eurų. Į olimpiadą jie atvyksta su vilkikais bei priekabomis pilnomis virtuvinės įrangos. Tuo tarpu mūsų šalies nacionalinė komanda į olimpiadą išvyko trimis mikroautobusais ir tik su 30 tūkstančių iš rėmėjų surinktų pinigų. Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos vykdomoji direktorė Jūratė Mikalkėnienė sako, kad turime didžiuotis ir džiaugtis, kad Lietuvos Nacionalinė komanda išvis buvo įtraukta į olimpiados dalyvių sąrašą. Dėl to šefai turėjo pakovoti prieš tai vykusiame pasauliniame kulinarijos čempionate. Asociacija tiki, kad su laiku, dalyvavimas Nacionalinėje šefų komandoje taps kiekvieno Lietuvos šefo siekiamybė.

Nacionalinės šefų komandos nariai:

 • Tomas Rimydis, rinktinės kapitonas, restorano „Ertlio namas“ šefas;
 • Darius Dabrovolskas, jau antrą sykį olimpiadoje dalyvaujantis restorano „Chef2foodhouse“ įkūrėjas ir šefas;
 • Rūta Šiušienė, konditerė įmonėje UAB „Minordija“;
 • Natalija Krasauskienė, konditerė;
 • Jūratė Patkačiūnienė, konditerė restorane „Ertlio namas“;
 • Justinas Misius, sezoniškos lietuviškos virtuvės puoselėtojas, restorano „Sweet roots“ šefas;
 • Jaroslav Orševski, restorano „Siesta“ šefas;
 • Jevgenij Volkov, restorano „Apvalaus stalo klubas“ šefas;
 • Artūras Samavičius, gatvės maisto ambasadorius ir „City Chef“ šefas;
 • Vytautui Zdanauskui, „Novotel“ viešbučio šefas;
 • Mantas Petraitis, restoranas „Siesta“;
 • Artūras Braslauskas, jo vadovajama šefų rinktinė iškovojo sidabrą ir kelialapį į olimpiadą Pasaulio kulinarijos čempionate „Culinary World Cup“ Liuksemburge 2014 m.
 • Jūratė Mikalkėnienė, komandų vadybininkė.

Dėkojame komandų rėmėjams: „Unilever Food Solutions“ - produktai profesionalams; „Big Green Egg“ - kepsninės; „Santa Maria“ - prieskoniai; „MBR parduotuvių ir restoranų įranga“ - įranga ringuose; „Sangaida“ - „Serax“ lėkštės, smulkus virtuvės inventorius; „Jokado projektai“ - šefų apranga; „Manjana“ - švaros ir higienos priemonės; „Minordija“ - konditeriniai produktai; informaciniai rėmėjai - „Geras skonis“; „Publicum Events“, meniu.lt

SUSISIEKIME

LIETUVOS VYRIAUSIŲJŲ VIRĖJŲ IR KONDITERIŲ ASOCIACIJA

P. d. 2453, LT-09008 Vilnius
Mob. tel. +370 615 67405
El. paštas: vadybininke@lrvvk.lt arba info@lrvvk.lt

Log in

create an account